"Nemyslím, že měřítkem civilizace je výška jejích betonových budov, ale spíš jaký získali lidé vztah ke svému prostředí a svým bližním."
Sluneční Medvěd, Čipevajové
znak-mop.png
krmítka 164.jpg
Losujeme výherce soutěže

Losujeme výherce soutěže

Plody - Filip Nováček

Plody - Filip Nováček

krmítka 167.jpg
Vyrábíme svíčky ze včelího vosku

Vyrábíme svíčky ze včelího vosku

Včeličkový den 051.jpg
Včeličkový den 052.jpg
Včeličkový den 053.jpg
Den Země 2010 - Včeličkový den

Den Země 2010 - Včeličkový den

Další fotografie z akce si můžete prohlédnout v rubrice Den Země a video na www.regioTV.cz.
Naši nejmenší natírají včeličkové magnetky
Naši nejmenší natírají včeličkové magnetky
Včeličkový den 041.jpg
Příprava Včeličkových omalovánek

Příprava Včeličkových omalovánek

Jíťa maká jak v Kolbence
Včeličkový den 043.jpg
Video z jarního úklidu Nového Knína si můžete prohlédnout na www.regioTV.cz. Jsme tam i my.
PICT0200_Zmenit velikost.JPG
PICT0207_Zmenit velikost.JPG
PICT0209_Zmenit velikost.JPG
PICT0217_Zmenit velikost.jpg
Velikonoční zajíček

Velikonoční zajíček

zajíček 003.jpg
Zajíček postrácel vajíčka a děti je musí najít a sníst

Zajíček postrácel vajíčka a děti je musí najít a sníst

Velikonoční zajíček má pro každého odměnu...

Velikonoční zajíček má pro každého odměnu...

Zimní indiánská výprava

     V sobotu 13. února ráno se náš indiánský kmen Waununkapi čikalan (Malí tuláci) vydal na zimní výpravu po okolí Nového Knína. Cestou hledaly děti zprávy, které je měly dovést až k ukrytému pokladu kmene Apačů. Ale neměly to jednoduché. Aby získaly další zprávu, musely splnit vždy nějaký úkol. Trasa vedla kolem hřbitova, kde děti našly první zprávu. Dále musely proběhnout kolem nepřítele z kmene Vran, který na ně čekal se zavázanýma očima na cestě vedle hřbitova. Území nepřátelských kmenů však zdaleka nebylo zdoláno. Na dalším úseku čekal indián ukrytý v křoví a děti kolem něj musely proběhnout, aby je nezasáhl sněhovou koulí. U kapličky měly děti za úkol společnými silami postavit sněhuláka indiána, který jim měl předat další zprávu, ale stavění se nedařilo, protože sníh moc nelepil. Tak si zahrály pořádnou koulovanou a pak jsme se vydali k rybníku, kde na nás čekala čtvrtá zpráva. Cestou od rybníka až na louku, kde stává týpí na Indiánské stezce, děti sbíraly věci, které nepatří do přírody. Po nějaké době dorazily ke značce s medvědem. Měly zde zprávu, že má každý ulovit jednoho medvěda. Tak si každý ulovil a posilnil se Brumíkem. Nastávající úkol byl asi nejobtížnější, ale i tak, s pomocí velkého náčelníka Jirky, ho děti zvládly hravě. Ovšem shánět v této tuhé zimě nějaké přírodniny na čaj bylo velice obtížné. Našli jsme jen hrst šípků, tak nám ještě Jitka přidala slupky z jablka a čaj byl výborný. Každý si opekl buřtíka a poté, co si děti zastříleli z luku, se vyrazilo za dalším úkolem, který na ně čekal u hřiště. Po správném zodpovězení několika otázek o indiánech mohly děti pokračovat za poslední zprávou, která jim měla napovědět, kde je ukrytý poklad. Ovšem nejdřív musely děti rozluštit indiánské obrázkové písmo. Po nějaké době se podařilo Pétě objevit poklad, tak všem spravedlivě rozdělila zlaté valounky a každý si vybral krásný indiánský amulet, který má moc ochraňovat toho, co jej bude nosit. Za valounky si děti nakoupily další sladké odměny, se kterými na nás čekala Laďka, společně jsme popřáli a předali dort Jirkovi k narozeninám a pak jsme ho také všichni snědli. A nakonec ještě dostal každý malované perníkové srdíčko k Valentýnovi. Výprava byla velmi náročná díky hlubokému sněhu a popravdě, všichni jsme měli promáčené nohy, ale všechny děti to zvládli perfektně i malá Kačka, která půjde teprve do školy. Takže vás indiáni chválím, byli jste opravdu stateční a doufám, že jste to ve zdraví přežili. Fotky z výpravy jsou samozřejmě k nahlédnutí na našich stránkách malitulaci.wgz.cz.

Již jsme mezi nás přivítali několik nových členů a rádi přivítáme další.

                                                                                                                                                                  Těšíme se na Vás zase na další akci!

                                                                            Zářící slunce

Pocity našich vedoucích z výpravy:

 Jitka Rejšková: (Po třetím stanovišti) „Už nemůžu! Jdu domů!“ (Utáhli jsme ji na buřty),(Po čtvrtém stanovišti) „Kdo to vymyslel?!! Já se na to ..., ještě že budou aspoň ty buřty!“ , (Na šestém stanovišti, poté co se rozhodlo, že oheň bude o stanoviště dál) „Já jdu domů, já už ty buřty nechci.“  (Ovšem nejbližší cesta domů teď vedla stejnou trasou, kudy vedla výprava),  Když se náčelník zeptal, jestli máme velký hlad, Jitka se ozvala jako první: „Jóóó!“,(Ke konci výpravy) „U ohně mi bylo nelíp...“                                                               

Jirka Snopek: „Šel jsem na trasu jako první. Po cestě jsem měl za úkol rozházet pár věcí, které do přírody nepatří (čili odpadků), které pak děti měly sbírat. Samozřejmě mě při tom viděly dvě osoby na procházce a já musel vše vysvětlovat. Když jsem pak přišel na palouček, kde jsem se převlékal za náčelníka, jel kolem pro změnu běžkař - a koukal opravdu divně. Jen doufám, že mě nikdo neviděl, když jsem u lesíka nenápadně  zahrabával kotlík s buřty. Co by člověk pro ty naše děti neudělal..."                                                                                                                                  

 

VÝPRAVA 087.jpg
Nepřítel z kmene Vran se snaží chytit indiány, které musí proběhnout kolem.

Nepřítel z kmene Vran se snaží chytit indiány, které musí proběhnout kolem.

VÝPRAVA 089.jpg
VÝPRAVA 090.jpg
Která skupina udělá nejdelší provaz ze svého oblečení?

Která skupina udělá nejdelší provaz ze svého oblečení?

I Justíka obrali o punčocháčky

I Justíka obrali o punčocháčky

A teď všechno co nejrychleji narvem na Martina a Vaška!

A teď všechno co nejrychleji narvem na Martina a Vaška!

Vašek měl na sobě asi 24 vrstev a jeho skupina vyhrála.

Vašek měl na sobě asi 24 vrstev a jeho skupina vyhrála.

V pátek 4. prosince se při příležitosti rozsvícení Vánočního stromku na náměstí v Novém Kníně konala v Mincovně  Vánoční  prodejní výstava ručních prací a výrobků. Lidé si mohli prohlédnout ukázku řezbářství p. Blažeje a jeho překrásný ručně vyřezávaný Betlém, ručně dělané šperky z bižuterie slečny Hedviky, fotografie z krásného okolí Nového Knína, které nafotila Míla Čechová a ukázku pletení ošatek z pedigu a dalších ručně dělaných vánočních výrobků Malých tuláků, z nichž si mohli lidé zakoupit pletené misky z pedigu na ovoce apod., voňavé zdobené perníčky, savovaná malovaná trička s vánočními a dalšími motivy, lodičky ve skořápce z oříšků, přírodní ozdoby na stromeček ze sušeného ovoce, oříšků a tvarovací hliněné hmoty, z níž zde byly na ukázku a prodej též malované svícínky a pěkné vánoční jmenovky na dárky. Děti si mohly zakoupit vánoční stírací los, a pokud našly čtyřlístek, vyhrály sladkou odměnu. Celou akci perfektně zorganizovala a připravila Petra Lojínová a prostory nám poskytl Městský Úřad, za což tímto oběma děkujeme.
Video si můžete prohlédnout na www.regioTV.cz.
Vánoční výstava 09 002.jpg
Vánoční výstava 09 003.jpg
Vánoční výstava 09 004.jpg
Vánoční výstava 09 005.jpg

                                              

V sobotu 28. listopadu pořádal oddíl mladých ochránců přírody Malí tuláci z Nového Knína pro všechny knínské i ostatní děti „Pochod přes čtyři pekla“. Na náměstí, kde bylo první peklo, zapsali rodiče své děti a jejich prohřešky a lumpárny do knihy hříchů a děti si zde zkusily poskládat obrázek čerta, anděla a Mikuláše. Některé skládanky byly docela těžké, ale poradili si s nimi i ti nejmenší. V druhém pekle děti skákaly v pytlích. Soutěžily mezi sebou dvojice, a kdo byl pomalejší, ten šel pak do kotle. I tento úkol děti zvládly výborně a dokonce se skoro vůbec nebály vlézt do pytle, i když okolo byla spousta čertů. Ve třetím pekle pomohly děti čertům vařit pekelnou polévku. Snažily se naházet mrkev, cibuli a brambory do kotlíku. Nebylo to jednoduché.  Na konci pochodu ve čtvrtém pekle, kde si mohli všichni opéct buřtíka, čekali na děti Mikuláš s andělem, kteří nadělovali balíček s dobrotami každému, kdo se nebál říci pěknou básničku nebo zazpívat. Mikuláš si sice v knize hříchů přečetl, které děti zlobí a které jsou hodné, ale protože slíbily, že se budou snažit, dostali nakonec nadílku všichni. Myslím, že celá akce se podařila, a že děti, i když měly trochu strach a respekt z čertů a Mikuláše, byly velmi statečné a plnění úkolů se jim líbilo. Tak doufám, že si pochod užili jak děti, tak i rodiče. A protože se nám akce také líbila, rozhodli jsme se ji příští rok zopakovat.
Nyní bych hlavně chtěla poděkovat našim sponzorům, Městskému Úřadu Nový Knín, Potravinám EBR v Prostřední Lhotě, CDM ČSOP, panu řediteli ZŠ Miloši Petříkovi za okopírování účastnických listů pro děti, všem dětem a vedoucím z oddílu Malí tuláci za přípravu a pořádání akce a samozřejmě všem rodičům za finanční příspěvky, které budou použity na činnost našeho oddílu.
       
Pochod přes čtyři pekla 152.jpg
Pochod přes čtyři pekla 153.jpg
Pochod přes čtyři pekla 155.jpg
Pochod přes čtyři pekla 156.jpg
Uřezané prsty a vydloubané oči - největší pochoutka

Uřezané prsty a vydloubané oči - největší pochoutka

Halloween 09 002.jpg
Halloween 09 004.jpg
Hostina

Hostina

Líbí se Vám naše činnost?

Ano (1697 | 100%)
Indiánské ležení 09 124.jpg
Není nic horšího, než kvůli dešti, únavě, či chladu nebo ze strachu před hladem a osamělostí nedojít tam, kam si člověk předsevzal.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one