"Nemyslím, že měřítkem civilizace je výška jejích betonových budov, ale spíš jaký získali lidé vztah ke svému prostředí a svým bližním."
Sluneční Medvěd, Čipevajové
znak-mop.png
Den Země je 22.duben, ale my ho slavíme vždy nejbližší sobotu. Děti plní různé úkoly, týkající se přírody a životního prostředí, ale i jiné, mohou si vyzkoušet výrobu recyklovaného papíru, dozvědí se jak správně třídit odpad, mohou se zapojit do soutěže o nejhezčí namalovaný obrázek na určité téma... Děti získávají na každém stanovišti body za splnění úkolu a počkají-li na konec akce, jsou ohodnoceni 3 nejlepší. Děti jsou rozděleny do dvou kategorií: děti do 7 let, děti od 8 let. Rodiče mohou samozřejmě pomáhat. Tato akce je pořádána proto, aby děti poznávaly přírodu, učily se jak ji chránit, a hlavně aby si užily pěkný den. Vyhlášení vítězů je pouze pro zpestření, a aby se děti více snažily.


Včeličkový den

Včeličkový den

  

                  

         V sobotu 24. dubna se konal v oplocence Včeličkový den, který pořádali děti a vedoucí z Oddílu mladých ochránců přírody Malí tuláci.

Děti plnily úkoly týkající se včeliček a za každý úkol sbíraly do svých kyblíčků pylové knedlíčky. Na konci akce byli vyhodnoceni a odměněni vítězové s největším počtem knedlíčků.

Hned na úvod měly děti odpovědět na otázku „Kdo vyrábí med?“ a co všechno o včeličce vědí. To měla na starost Péťa Köhlerová. U Denisy Kůtové, Moničky Kurešové a Natálky Holubovské měly děti úkol č. 2, a to poznat na obrázku včelu a pojmenovat ostatní zástupce včelovitých a vosovitých. Na dalším stanovišti se děti na chvilku staly včeličkami a měly za úkol nasbírat z kytiček co nejvíc pylových knedlíčků.  Neměly to ale vůbec jednoduché, protože na ně číhalo nebezpečí. Pokud byly chyceny našimi třemi včelkami (původně to měly být sršně), nesměly už dál sbírat. U tohoto stanoviště byla Nina Hájková a včelky Lucinka Hájková, Alenka Gruberová a Katka Rejšková. Martin Kůt, Milan Kureš a Ondra Kureš měli na starost velkou skládačku. Když děti poskládaly všech pět zvířátek (včetně včeličky), jistě poznaly, které tam nepatří. Na pátém stanovišti děti malovaly krásné včeličky, které vždy vystavila Anetka Červená. Na šestém stanovišti určovaly, která včelička se jak jmenuje a jaký má v úle úkol. Pokud si děti nevěděly rady, poradila jim Laďka Kalašová s Barunkou. Dalším úkolem byla pro děti jarní pastva. Opět se na chvilku staly včelkami a hledaly na louce obrázky kytiček, které kvetou brzy z jara (první obživa pro včeličky). Zda se jim k těm jarním nepřimíchala i nějaká jiná, kontrolovala Nela Vitoňová. Posledním úkolem byla výroba svíčky ze včelího vosku. Katka Indráková poradila všem jak na to. Ostatní naše včelky Tomášek, Matěj, Pavlík, Andulka a Přemík  poletovaly mezi stanovišti.

Jitka Rejšková měla na starost prodej v týpí. Každý si mohl odnést pěkný suvenýrek ze Včeličkového dne (svíčku ze včelího vosku, obrázek na zeď se včelkou, voňavý bylinkový pytlíček na spaní, tričko nebo polštářek.

No a po dlouhém soutěžení a sbírání pylových knedlíčků se včeličky mohly posilnit u ohně, kde se opékali hadi. Každý si mohl svého hada potřít medem, který nám věnoval místní včelař pan Kosař, nebo posypat vanilkovým cukrem. Aby oheň nevyhasl, se postaral Jirka Snopek.  V cíli Táňa Houdková odměnila všechny děti za jejich snahu a píli. Děti dostaly magnetku se včeličkou, nálepku Den Země se zvířátkem, medového Brumíka, Včeličkové omalovánky s příběhem o včeličkách a bonbónek. Děti si samozřejmě domů odnesly i svíčku, kterou si vyrobily a snad i nové vědomosti o včelkách, o kterých nám též přišel popovídat pan Kosař. Pan Kosař nám názorně představil, jak vykuřuje včelky a jak musí mít ochranný klobouk, přinesl ukázat včelí plásty, dal nám přičichnout k propolisu a ochutnat medoviny (dětem ne, ty ochutnávaly medík).

A kdo si počkal, ten se dočkal vyhlášení vítězů. Někteří tu již nebyli, tudíž se pak dostalo na jiné. V kategorii mladších vyhrála první místo Zuzanka Hnátková s maminkou, které se v závěru o svoji výhru velkoryse se všemi rozdělily.

Druhé místo obsadila Maruška Hnátková a na třetím místě se umístil Tomášek Kneblík. V soutěži o nejkrásnější namalovanou včeličku jsme se nemohli rozhodnout, protože všechny obrázky byly moc krásné, a tak jsme losovali. Cenu za nej včeličku získala Anička Kottnauerová. Z kategorie starších se na prvním místě umístila Míša Kupová, na druhém Eliška Budková a třetí místo obsadila Lucinka Kuklová. Nejkrásnější včeličku namalovala Martinka Garajová, ale protože už odešla, cenu vyhrála za druhou nej včeličku Eliška Budková. Všechny namalované včeličky a fotky z akce si můžete prohlédnout na našich stránkách malitulaci.wgz.cz.

Děkujeme Městskému Úřadu Nový Knín, Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP a panu Čámskému za pomoc a finanční podporu akce, p. Kosařovi za med a zábavnou a poučnou přednášku o včelách, všem dětem a vedoucím z oddílu za uskutečnění akce, Jirkovi Snopkovi za pomoc se stavbou a bouráním týpí, Jitce Rejškové za maximální pomoc s přípravou akce a Simoně Hájkové za zapůjčení včeličkových kostýmů. Též bych chtěla poděkovat panu Rákosníkovi za materiál k výrobě dřevěných mlýnků na potůček, které jsme vyráběli na minulé schůzce a za 2 pytle odřezků, které měly být určeny k výrobě na Dni Země. Jistě je využijeme příště. No a nakonec děkujeme všem dětem i rodičům, že se přišli podívat a také nám přispěli do kasičky na činnost našeho oddílu a na týpí.                                                                                                                                 

Malování

Malování

Soutěž o nej včeličku
Opékání hadů

Opékání hadů

Motáme hady
Motáme hady
Jarní pastva včeliček- poznávání kytiček

Jarní pastva včeliček- poznávání kytiček

Nela lepí pylové knedlíčky
 

V sobotu 25.dubna jsme oslavili v oplocence Den Země.
Pro děti byla připravena tato stanoviště: Start - cíl -Jitka Rejšková, 1. Poznávání našich 7 baboček - Dušan Němec, Nina Hájková, 2. Výroba recyklovaného papíru - Péťa Köhlerová, Katka Bílková, 3. Poznávání ptáků a jejich peří - Adam Reisser, Tomáš Hübschmann, 4. Třídění odpadu - Táňa Houdková, 5. Chytání rybiček a otázky o rybách - Tomáš Nováček, Martin Kůt, 6. Poznávání dřevin - Lukáš Nováček, Jan Rambousek, 7. Malování sluníčka - Denisa Kůtová, Ivetka Plotová, 8. Výroba zvířátek z tvrdnoucí hmoty - Pavlína Vajsochrová, Opékání jablíček a pečení brambor - Jirka Snopek, Martin Zajíček, Filip Nováček, Prodej v týpí - Markéta Snopková.
Děti byly za každý úkol ohodnoceny a v cíli dostal každý malou odměnu.

Na konci akce byly vyhlášeni 3 vítězové: 1. místo - Lukáš Dopita, 2. místo - Michalka Kottnauerová, 3. místo - Katka Buřičová.

Vítězové soutěže o nejkrásnější:
                                          namalované sluníčko - Adriana Kottnauerová
                                                             přání pro přírodu - Katka Buřičová
                                                 vyrobené zvířátko - Adriana Kottnauerová

Za spolupráci samozřejmě děkuji všem dětem a vedoucím oddílu Malí tuláci, bez kterých by se tato akce neuskutečnila, p. Pavlovi Vajsochrovi st. za pomoc se stavbou týpí, p. Vlaďce Špínové za ušití polštářků na odměny a Městskému Úřadu v Novém Kníně za sponzorování akce.

 
Prodej

Prodej

Výroba recyklovaného papíru

Výroba recyklovaného papíru

Soutěž o nejkrásnější přání pro přírodu
den země 017.jpg
Poznávání našich 7 baboček

Poznávání našich 7 baboček

Start - cíl

Start - cíl

Kopie - P4210071.JPG
Skládanka - jaké zvíře mi vyjde na obrázku?

Skládanka - jaké zvíře mi vyjde na obrázku?

Kopie - P4210073.JPG
Fotografie budou teprve dodány.

Líbí se Vám naše činnost?

Ano (1697 | 100%)
Indiánské ležení 09 124.jpg
Není nic horšího, než kvůli dešti, únavě, či chladu nebo ze strachu před hladem a osamělostí nedojít tam, kam si člověk předsevzal.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one